Drodzy Czytelnicy
Tekst na temat samochodów CWS zawierający fakty z ich historii oraz alternatywną wizję ich dziejów to początek przygody, którą mam nadzieję przeżywać razem z Wami w serwisie Motofikcja.
Najczęściej będą pojawiać się tu artykuły podzielone na dwie części „Fantazja” i „Fakty”. „Fakty” to przedstawiony w punktach rys historyczny wybranej marki, zawierający też dane techniczne. Segment „Fantazja” zawierać będzie natomiast wizje, w których Jensen FF lub auta firm takich jak Facel Vega, Isotta Fraschini, Hispano Suiza czy Russo Bałt żyją w kulturze motoryzacyjnej nie tylko jako wspomnienia, ale jako wciąż żywe inspiracje.
Jest to coś więcej niż sposób na przypominanie mniej znanych marek i modeli. Twórczą wyobraźnię pobudzają samochody luksusowe i sportowe, ale też pytania, jak wyglądałoby dostawcze BMW (http://jalopnik.com/the-bmw-van-that-never-was-509671357) lub współczesny Polonez. Ostatnio pojawiła się interesująca wizja Pawła Zareckiego (http://youtube.com/watch?v=YEZN825lIUo). Dołożę starań, by wkrótce skontaktować się z Autorem i dopisać do niej historię.
W przypadku polskiej motoryzacji w pytaniu „co by było gdyby?” zabawa przeradza się w analizę, co można było zrobić, by zachować szansę na silny polski przemysł produkujący samochody i motocykle. I czy w ogóle taką szansę mieliśmy?
Bliskie jest mi stanowisko redakcji Interia.pl, która w kilku tekstach zwracała uwagę na brak rozpoznawalnego znaku firmowego polskich aut (http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/producenci/news-dlaczego-fso-musialo-upasc,nId,1387102).
Jak powiedział mi Pan Zdzisław Podbielski, warto podkreślać, że to nazwy zakładów- FSO i FSM były markami. Wielu pasjonatów chętnie widziałoby dziś rodzinę aut połączonych tylko nazwą „Syrena”, „Warszawa” lub „Polonez”. Pierwszy z tych pomysłów bliski jest realizacji dzięki firmie AK Motor International Corporation, Arkadiusza Kamińskiego (http://nowasyrena.pl/). Nawiązanie do drugiego stanowi projekt tworzony we Wrocławiu. Ze względów prawnych użyto jednak marki „New Warsaw”, a nie „Warszawa” (https://pl-pl.facebook.com/NewWarsaw).
Na projekty pasjonatów- te bliskie realizacji, i te stworzone tylko dla zabawy zawsze otwarty będzie serwis Motofikcja. Zapraszam do wysyłania linków i grafik na adres e-mailowy:
Andrzej Szczodrak